ASSMANN WSW Components A-TB762-VJ16H
A-TB762-VJ16H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB762-VJ16H
Datasheet Download
A-TB762-VJ16H.pdf
Availability of A-TB762-VJ16H
QUANTITY
A-TB762-VJ16H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB762-VJ16H
Internal Part NumberEIS-A-TB762-VJ16H
Number of Levels1
Positions Per Level16
Pitch0.300" (7.62mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - Plating-
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB762-VJ16H
Related LinksA-TB76, A-TB762-VJ16H Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB762-VJ16H Details Description
Related parts for A-TB762-VJ16H
CONN PLUG 20POS FEMALE CRIMP datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 300POS SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 34V 22A TDSON-8 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
10M ENCODER CABLE CRGB datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A SC73 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 500MA 125V datasheet.pdf
GROMMET 1.500" RUBBER BLACK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FUSE TRON DUAL-ELEMENT CLASS RK5 datasheet.pdf
CAP 1500 UF 20% 50 V datasheet.pdf