ASSMANN WSW Components A-TB762-VJ20V
A-TB762-VJ20V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB762-VJ20V
Datasheet Download
A-TB762-VJ20V.pdf
Availability of A-TB762-VJ20V
QUANTITY
A-TB762-VJ20V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB762-VJ20V
Internal Part NumberEIS-A-TB762-VJ20V
Number of Levels1
Positions Per Level20
Pitch0.300" (7.62mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current20A
Voltage300V
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB762-VJ20V
Related LinksA-TB76, A-TB762-VJ20V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB762-VJ20V Details Description
Related parts for A-TB762-VJ20V
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 48 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 36-75V +/-24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 135MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
SURGE PROTECTOR 277V-20KA datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.1W CST3 datasheet.pdf