Hirose Electric Co Ltd A1-10PA-2.54DS(71)
A1-10PA-2.54DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
A1-10PA-2.54DS(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HEADER RA 10 POS 2.54MM
Datasheet Download
A1-10PA-2.54DS(71).pdf
Availability of A1-10PA-2.54DS(71)
QUANTITY
A1-10PA-2.54DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of A1-10PA-2.54DS(71)
Internal Part NumberEIS-A1-10PA-2.54DS(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesA1
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A1-10PA-2.54DS(71)
Related LinksA1-10PA-2, A1-10PA-2.54DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A1-10PA-2.54DS(71) Details Description
Related parts for A1-10PA-2.54DS(71)
IC TEMP SNSR 5V DUAL TRIP 8-DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CAP CER 8.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
LED PANEL MT 1" 125VAC WT FLAT datasheet.pdf
EXT CABLE RP-SMA 300MM 25PK datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LINE DRIVER QUAD CMOS 16-SOIC datasheet.pdf
A5 5.0KW 20 BIT INCREMENTAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
BS II SNGL datasheet.pdf
DUAL WIRE SPLICE, WITH CONTACTS datasheet.pdf
PANEL MOUNT IND LIGHT AMBER 125V datasheet.pdf