Vishay/Dale RCP0603W75R0JS6
RCP0603W75R0JS6 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603W75R0JS6
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 75 OHM 5% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603W75R0JS6.pdf
Availability of RCP0603W75R0JS6
QUANTITY
RCP0603W75R0JS6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603W75R0JS6
Internal Part NumberEIS-RCP0603W75R0JS6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.58mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603W75R0JS6
Related LinksRCP0603, RCP0603W75R0JS6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603W75R0JS6 Details Description
Related parts for RCP0603W75R0JS6
IC ADC 16-BIT 65MSPS 48-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 60POS .050" SLD datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN SOCKET LGA 1155POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 20MM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
RES 30K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 80 OHM 0.01% 8W TO220-4 datasheet.pdf