Murata Electronics North America GRM2196R1H301JZ01D
GRM2196R1H301JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196R1H301JZ01D
Brief Description
CAP CER 300PF 50V R2H 0805
Datasheet Download
GRM2196R1H301JZ01D.pdf
Availability of GRM2196R1H301JZ01D
QUANTITY
GRM2196R1H301JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196R1H301JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196R1H301JZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance300pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196R1H301JZ01D
Related LinksGRM2196R1, GRM2196R1H301JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196R1H301JZ01D Details Description
Related parts for GRM2196R1H301JZ01D
TRANSISTOR RF NPN 15V SOT-23 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V Y5P RADIAL datasheet.pdf
ADAPTER PROGRAM TOOLSTICK F300 datasheet.pdf
IC SERDES LVDS 16BIT BUS 80-LQFP datasheet.pdf
IC DAC 10BIT I2C QUAD 16QFN datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
POT 2K OHM 300W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
C/A, CXP MPO- LC, DUPLEX, 24F, O datasheet.pdf