Amphenol Industrial MS3124P18-32S
MS3124P18-32S picture photo
Mfg. Part Number
MS3124P18-32S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS3124P18-32S.pdf
Availability of MS3124P18-32S
QUANTITY
MS3124P18-32S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124P18-32S
Internal Part NumberEIS-MS3124P18-32S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124P18-32S
Related LinksMS3124, MS3124P18-32S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3124P18-32S Details Description
Related parts for MS3124P18-32S
CAP CER 68PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
JUMPER-H1503TR/A3049S/H1501TR 5" datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS #2 12.5" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HOUSING PND 2MM 18POS DUAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG GRAY 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
Crystal 22.1184MHz 50ppm 20pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf