Hirose Electric Co Ltd A1-10PA-2.54DSA(81)
A1-10PA-2.54DSA(81) picture photo
Mfg. Part Number
A1-10PA-2.54DSA(81)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HDR 10 POS 2.54MM
Datasheet Download
A1-10PA-2.54DSA(81).pdf
Availability of A1-10PA-2.54DSA(81)
QUANTITY
A1-10PA-2.54DSA(81) Order Process
Ship out your order
Specifications of A1-10PA-2.54DSA(81)
Internal Part NumberEIS-A1-10PA-2.54DSA(81)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesA1
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A1-10PA-2.54DSA(81)
Related LinksA1-10PA-2, A1-10PA-2.54DSA(81) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A1-10PA-2.54DSA(81) Details Description
Related parts for A1-10PA-2.54DSA(81)
FUSE BOARD MNT 500MA 250VAC RAD datasheet.pdf
BATTERY VRLA 12V 160W/CELL datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
7M SEP PNP W/ALARM VERT datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 5.5A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 5W T18 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER 20A datasheet.pdf