Hirose Electric Co Ltd A1-34PA-2.54DSA(71)
A1-34PA-2.54DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
A1-34PA-2.54DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HDR 34 POS 2.54MM
Datasheet Download
A1-34PA-2.54DSA(71).pdf
Availability of A1-34PA-2.54DSA(71)
QUANTITY
A1-34PA-2.54DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of A1-34PA-2.54DSA(71)
Internal Part NumberEIS-A1-34PA-2.54DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesA1
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions34
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A1-34PA-2.54DSA(71)
Related LinksA1-34PA-2, A1-34PA-2.54DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A1-34PA-2.54DSA(71) Details Description
Related parts for A1-34PA-2.54DSA(71)
RES 150 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - HPK10H/AE10M/HPK10H datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SURFACE BELT 2X34" A MED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 160NH 2.37A 40 MOHM TH datasheet.pdf