Microsemi SoC A1010B-1VQ80I
A1010B-1VQ80I picture photo
Mfg. Part Number
A1010B-1VQ80I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 57 I/O 80VQFP
Datasheet Download
A1010B-1VQ80I.pdf
Availability of A1010B-1VQ80I
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A1010B-1VQ80I Order Process
Ship out your order
Specifications of A1010B-1VQ80I
Internal Part NumberEIS-A1010B-1VQ80I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA1010B,A1020B 21/Jun/2013
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesACT™ 1
Number of LABs/CLBs295
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits-
Number of I/O57
Number of Gates1200
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case80-TQFP
Supplier Device Package80-VQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A1010B-1VQ80I
Related LinksA1010B, A1010B-1VQ80I Datasheet, Microsemi SoC Distributor
A1010B-1VQ80I Details Description
Related parts for A1010B-1VQ80I
HOOK-UP STRND 14AWG BLUE 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS 10MM VERT GOLD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT LC2MOS DUAL 24-DIP datasheet.pdf
EVAL BOARD NE6510179A 2.6GHZ datasheet.pdf
ADAPTER 8SOIC POWERICE/POWERIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RS-TCON 14A FEMALE datasheet.pdf
DEVICE SERVER 4 PORT datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 66POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf