Amphenol Aerospace Operations MS3470W22-21P
MS3470W22-21P picture photo
Mfg. Part Number
MS3470W22-21P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3470W22-21P.pdf
Availability of MS3470W22-21P
QUANTITY
MS3470W22-21P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470W22-21P
Internal Part NumberEIS-MS3470W22-21P
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470W22-21P
Related LinksMS3470, MS3470W22-21P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3470W22-21P Details Description
Related parts for MS3470W22-21P
D-SUB CABLE - MFU09K/MC10G/X datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .7W MONO 8SOIC datasheet.pdf
IC DIFF BUS TRANSRECEIVER 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 7.15M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 0.22MH 3.30A SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
RES 127 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SPARE PART datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V X7R 0201 datasheet.pdf