| Internal Part Number | EIS-A10198-11 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Fans, Thermal Management | |
| Family | Thermal - Pads, Sheets | |
| Series | Tflex™ 200 V0 | |
| Usage | Sheet | |
| Shape | Square | |
| Outline | 228.60mm x 228.60mm | |
| Thickness | 0.160" (4.06mm) | |
| Material | Silicone Elastomer | |
| Adhesive | Tacky - Both Sides | |
| Backing, Carrier | - | |
| Color | Gray | |
| Thermal Resistivity | 3.99°C/W | |
| Thermal Conductivity | 1.1 W/m-K | |