Laird Technologies - Engineered Thermal Solutions A10538-18
A10538-18 picture photo
Mfg. Part Number
A10538-18
Manufacturer
Product Category
Thermal - Pads, Sheets
Brief Description
TPUTTY 502 FG2 020 18" X 18"
Datasheet Download
A10538-18.pdf
Availability of A10538-18
QUANTITY
A10538-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of A10538-18
Internal Part NumberEIS-A10538-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetTputty™ 502 Series MSDS
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Pads, Sheets
SeriesTputty™ 502
UsageSheet
ShapeSquare
Outline457.20mm x 457.20mm
Thickness0.020" (0.508mm)
MaterialSilicone Elastomer
AdhesiveTacky - Both Sides
Backing, CarrierFiberglass
ColorWhite
Thermal Resistivity0.44°C/W
Thermal Conductivity3.0 W/m-K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A10538-18
A10538-18 Details Description
Related parts for A10538-18
CONN TAB 16-20AWG CRIMP 30GOLD datasheet.pdf
KIT TEST PROD R/A BANANA PLUG datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 1.8A 24V RAD datasheet.pdf
CLINCHER R/A LATCHING HEADER datasheet.pdf
CAP FILM 6200PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
EXT CABLE RP-SMA 200MM CONN datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT SKT datasheet.pdf