Souriau Connection Technology MS3475W2461PY
MS3475W2461PY picture photo
Mfg. Part Number
MS3475W2461PY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3475W2461PY.pdf
Availability of MS3475W2461PY
QUANTITY
MS3475W2461PY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475W2461PY
Internal Part NumberEIS-MS3475W2461PY
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 G Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475W2461PY
Related LinksMS3475, MS3475W2461PY Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS3475W2461PY Details Description
Related parts for MS3475W2461PY
CAP CER 0.33UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG ADJ TSOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC SMA datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 0.1A 30V datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 50A PLUS247 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 12 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf