Vishay/BCcomponents A120J15C0GH5UAA
A120J15C0GH5UAA picture photo
Mfg. Part Number
A120J15C0GH5UAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
A120J15C0GH5UAA.pdf
Availability of A120J15C0GH5UAA
QUANTITY
A120J15C0GH5UAA Order Process
Ship out your order
Specifications of A120J15C0GH5UAA
Internal Part NumberEIS-A120J15C0GH5UAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.150" L (2.50mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A120J15C0GH5UAA
Related LinksA120J15, A120J15C0GH5UAA Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
A120J15C0GH5UAA Details Description
Related parts for A120J15C0GH5UAA
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN MALE TERM 14-20AWG GOLD datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
2MM SHROUDED BOARD MNT HDR 20 PO datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 10A 18W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LB ILLUM PUSHBUTTON CAP datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf