Allegro MicroSystems, LLC A1222ELHLX-T
A1222ELHLX-T picture photo
Mfg. Part Number
A1222ELHLX-T
Manufacturer
Product Category
Magnetic Sensors - Hall Effect, Digital Switch, Linear, Compass (ICs)
Brief Description
IC HALL EFFECT LATCH SOT23W
Datasheet Download
A1222ELHLX-T.pdf
Availability of A1222ELHLX-T
QUANTITY
A1222ELHLX-T Order Process
Ship out your order
Specifications of A1222ELHLX-T
Internal Part NumberEIS-A1222ELHLX-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensor
Featured ProductPosition Sensor ICs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Sensors, Transducers
FamilyMagnetic Sensors - Hall Effect, Digital Switch, Linear, Compass (ICs)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Sensing Range150G Trip, 150G Release
TypeBipolar Latch
Voltage - Supply3 V ~ 24 V
Current - Supply4mA
Current - Output (Max)25mA
Output TypeOpen Drain
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseSOT-23W
Supplier Device PackageSOT-23W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A1222ELHLX-T
Related LinksA1222E, A1222ELHLX-T Datasheet, Allegro MicroSystems, LLC Distributor
A1222ELHLX-T Details Description
Related parts for A1222ELHLX-T
TERM BLOCK 63A OPM FUSE HLDR datasheet.pdf
RES MO 1W 30.1K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.08 OHM 1% 2W 2816 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 9.8 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 600W datasheet.pdf
CHISEL 30DEG 3.20MM datasheet.pdf