C&K Components A12503MNZBF
A12503MNZBF picture photo
Mfg. Part Number
A12503MNZBF
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY
Datasheet Download
A12503MNZBF.pdf
Availability of A12503MNZBF
QUANTITY
A12503MNZBF Order Process
Ship out your order
Specifications of A12503MNZBF
Internal Part NumberEIS-A12503MNZBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
SeriesA
Number of Positions8
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP8T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw45°
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
FeaturesSplashproof Bushing Seal
Depth Behind Panel20.83mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 10.21mm Dia
Operating Force, Torque-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A12503MNZBF
Related LinksA1250, A12503MNZBF Datasheet, C&K Components Distributor
A12503MNZBF Details Description
Related parts for A12503MNZBF
CONN HOUSING 30POS .100" DUAL datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS .100" DL TIN datasheet.pdf
MULTI-PAIR 10COND 26AWG GRY 315' datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 5A 1.8V 2.5V OUT datasheet.pdf
LABEL 8X2" BLK/RED ON YEL 500PK datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
IC SUPERVISOR LOW POWER SC70 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf