C&K Components A12515MNZQ
A12515MNZQ picture photo
Mfg. Part Number
A12515MNZQ
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY
Datasheet Download
A12515MNZQ.pdf
Availability of A12515MNZQ
QUANTITY
A12515MNZQ Order Process
Ship out your order
Specifications of A12515MNZQ
Internal Part NumberEIS-A12515MNZQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
SeriesA
Number of Positions8
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP8T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating2.5A (AC), 350mA (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length38.10mm
Angle of Throw45°
Contact MaterialSilver (Ag)
Contact FinishSilver
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel20.83mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 10.21mm Dia
Operating Force, Torque-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A12515MNZQ
Related LinksA1251, A12515MNZQ Datasheet, C&K Components Distributor
A12515MNZQ Details Description
Related parts for A12515MNZQ
RES SMD 12.1K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
LOGIC BOARD FOR 36X24 LCD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 18A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
4-IN/4-OUT ON-BOARD MOD LATERAL datasheet.pdf
OSC MEMS 72.000MHZ H/LV-CMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf