Eaton (formerly Cooper Bussmann) A1635-2R5475
A1635-2R5475 picture photo
Mfg. Part Number
A1635-2R5475
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 4.7F -20% +80% 2.5V T/H
Datasheet Download
A1635-2R5475.pdf
Availability of A1635-2R5475
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A1635-2R5475 Order Process
Ship out your order
Specifications of A1635-2R5475
Internal Part NumberEIS-A1635-2R5475
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesPowerStor® A
PackagingBulk
Capacitance4.7F
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.650" Dia (16.50mm)
Height - Seated (Max)1.496" (38.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A1635-2R5475
Related LinksA1635-, A1635-2R5475 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
A1635-2R5475 Details Description
Related parts for A1635-2R5475
IC DRIVER BRIDGE 3-PHASE 28-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 50KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING HSSDDC2 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 11K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 3A D5A datasheet.pdf