Vishay/Siliconix IRFP23N50LPBF
IRFP23N50LPBF picture photo
Mfg. Part Number
IRFP23N50LPBF
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 23A TO-247AC
Datasheet Download
IRFP23N50LPBF.pdf
Availability of IRFP23N50LPBF
QUANTITY
IRFP23N50LPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of IRFP23N50LPBF
Internal Part NumberEIS-IRFP23N50LPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C23A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs235 mOhm @ 14A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs150nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3600pF @ 25V
Power - Max370W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRFP23N50LPBF
Related LinksIRFP23, IRFP23N50LPBF Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
IRFP23N50LPBF Details Description
Related parts for IRFP23N50LPBF
FILTER LINE 3MH 3A HORIZONTAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 5.2PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf
CABLE 5COND 2AWG SLATE 500' datasheet.pdf
FUNCTION GENERATOR 12 MHZ DDS datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.05% 1/4W J LEAD datasheet.pdf