Omron Automation & Safety A165E-LS-24D-02
A165E-LS-24D-02 picture photo
Mfg. Part Number
A165E-LS-24D-02
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 5A 125V
Datasheet Download
A165E-LS-24D-02.pdf
Availability of A165E-LS-24D-02
QUANTITY
A165E-LS-24D-02 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165E-LS-24D-02
Internal Part NumberEIS-A165E-LS-24D-02
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbuttons Selector Switches and Pilot Lights
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
PackagingBulk
TypeEmergency Stop, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating5A (AC), 3A (DC)
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesPush-Lock, Turn-Reset
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165E-LS-24D-02
Related LinksA165E-L, A165E-LS-24D-02 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165E-LS-24D-02 Details Description
Related parts for A165E-LS-24D-02
IC OFFLINE SWIT PWM OCP HV 8DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W SNGL 12V 12V SMD datasheet.pdf
IC OFFLINE CTRLR SMPS CM TO220 datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 0.1% 1W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 437 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 8CH 50-200KSPS 16TSS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf