Omron Automation & Safety A165E-S-03U-S
A165E-S-03U-S picture photo
Mfg. Part Number
A165E-S-03U-S
Brief Description
SWITCH PUSH 3PST-NC 1A 125V
Datasheet Download
A165E-S-03U-S.pdf
Availability of A165E-S-03U-S
QUANTITY
A165E-S-03U-S Order Process
Ship out your order
Specifications of A165E-S-03U-S
Internal Part NumberEIS-A165E-S-03U-S
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
TypeEmergency Stop
Circuit3PST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating1A (AC/DC)
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
FeaturesPush-Lock, Turn-Reset
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165E-S-03U-S
Related LinksA165E-, A165E-S-03U-S Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165E-S-03U-S Details Description
Related parts for A165E-S-03U-S
RES SMD 16.5K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
TAPE ADHESIVE TRANSFER 12"X5YD datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 20% 1611 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 2.43 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
GT-01R SMALL TOUCH SCREEN GREY datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
Connector Header 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 1.5V datasheet.pdf
OSC MEMS 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf