Omron Automation & Safety A165L-AGA-12-2
A165L-AGA-12-2 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-AGA-12-2
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-AGA-12-2.pdf
Availability of A165L-AGA-12-2
QUANTITY
A165L-AGA-12-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-AGA-12-2
Internal Part NumberEIS-A165L-AGA-12-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorIncandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-AGA-12-2
Related LinksA165L-A, A165L-AGA-12-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-AGA-12-2 Details Description
Related parts for A165L-AGA-12-2
FIXED IND 390UH 1.6A 281 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGE 56CONT WIREWRAP 0.025" datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 560 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 190MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
RES 562K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
40000UF 50V 64X143 85C ST datasheet.pdf