Omron Automation & Safety E5CN-C2ML-500 AC100-240
E5CN-C2ML-500 AC100-240 picture photo
Mfg. Part Number
E5CN-C2ML-500 AC100-240
Brief Description
CONTROL PROC 100-240V PANEL MT
Datasheet Download
E5CN-C2ML-500 AC100-240.pdf
Availability of E5CN-C2ML-500 AC100-240
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
E5CN-C2ML-500 AC100-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of E5CN-C2ML-500 AC100-240
Internal Part NumberEIS-E5CN-C2ML-500 AC100-240
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple devices Modification July/2013
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesE5CN
TypeProcess Controller
Input Range0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeAnalog, Relay (2)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
CommunicationsOption Cards Available
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.433" (11.00mm), 0.256" (6.50mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsSquare - 45.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face), IP20 (Case), IP00 (Terminal)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
FeaturesOption Cards Available
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E5CN-C2ML-500 AC100-240
Related LinksE5CN-C2ML-5, E5CN-C2ML-500 AC100-240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E5CN-C2ML-500 AC100-240 Details Description
Related parts for E5CN-C2ML-500 AC100-240
JUMPER-H2730TR/C2016N/H2730TR 3" datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
OSC PROG CMOS 3.3V 250PPM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO214AB datasheet.pdf
SEALED MT2 PLUG HOUSING ASSY datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf