Omron Automation & Safety A165L-AGM-24D-1
A165L-AGM-24D-1 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-AGM-24D-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-AGM-24D-1.pdf
Availability of A165L-AGM-24D-1
QUANTITY
A165L-AGM-24D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-AGM-24D-1
Internal Part NumberEIS-A165L-AGM-24D-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbuttons Selector Switches and Pilot Lights
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-AGM-24D-1
Related LinksA165L-A, A165L-AGM-24D-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-AGM-24D-1 Details Description
Related parts for A165L-AGM-24D-1
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 430PF 1% 1KV 2220 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 12A SC70-6 datasheet.pdf
IC CLK SYNTH TRPL PLL 16-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP AUTO/OFF/MAN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 12V datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf