Microchip Technology PIC18F458-E/P
PIC18F458-E/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F458-E/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40DIP
Datasheet Download
PIC18F458-E/P.pdf
Availability of PIC18F458-E/P
QUANTITY
PIC18F458-E/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F458-E/P
Internal Part NumberEIS-PIC18F458-E/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification PDIP-28L/40L 21/Oct/2013
Qualification Assembly Site PDIP-28/40L 23/Aug/2013
Qualification PDIP-28L/40L 23/Aug/2013
Qualification PDIP-28L/40 Revision 05/Sept/2013
Qualification Revision PDIP-28L/40L17/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
Assembly Site Transfer 13/May/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package10
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityCAN, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case40-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package40-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F458-E/P
Related LinksPIC18F, PIC18F458-E/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F458-E/P Details Description
Related parts for PIC18F458-E/P
IC OPAMP GP 325MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.25A TO92-3 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 3.3/5V 8-MSOP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CB BTS WW 10 ASY datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 1W datasheet.pdf
MICRO 21C S 8" WHT JACKS datasheet.pdf