Omron Automation & Safety A165L-ARM-24D-1
A165L-ARM-24D-1 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-ARM-24D-1
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-ARM-24D-1.pdf
Availability of A165L-ARM-24D-1
QUANTITY
A165L-ARM-24D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-ARM-24D-1
Internal Part NumberEIS-A165L-ARM-24D-1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-ARM-24D-1
Related LinksA165L-A, A165L-ARM-24D-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-ARM-24D-1 Details Description
Related parts for A165L-ARM-24D-1
IC DOC2000 48MB 32-DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.6MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
DIODE 10A 600V SGL BRIDGE 4SIP datasheet.pdf
SNSW 5A .110 SIMRLR 79253329 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 450MA 400 MOHM datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 100VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 86.6 OHM 1% 20W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 82000UF 50V SCREW datasheet.pdf