Omron Automation & Safety A165L-AWA-12-2
A165L-AWA-12-2 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-AWA-12-2
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-AWA-12-2.pdf
Availability of A165L-AWA-12-2
QUANTITY
A165L-AWA-12-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-AWA-12-2
Internal Part NumberEIS-A165L-AWA-12-2
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorIncandescent, White
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-AWA-12-2
Related LinksA165L-A, A165L-AWA-12-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-AWA-12-2 Details Description
Related parts for A165L-AWA-12-2
IC REG SWTCHD CAP INV 80MA 8CDIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -46DB datasheet.pdf
RES 357 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 12 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 5SKT R/A PCB datasheet.pdf
CABLE DVI(18+1) CON 10' 28AWG datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf