Omron Automation & Safety A165L-AWM-24D-2
A165L-AWM-24D-2 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-AWM-24D-2
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-AWM-24D-2.pdf
Availability of A165L-AWM-24D-2
QUANTITY
A165L-AWM-24D-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-AWM-24D-2
Internal Part NumberEIS-A165L-AWM-24D-2
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-AWM-24D-2
Related LinksA165L-A, A165L-AWM-24D-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-AWM-24D-2 Details Description
Related parts for A165L-AWM-24D-2
WASHER FLAT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET 22-30AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.08V SOT-143-4 datasheet.pdf
IC FPGA 410 I/O 900BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
OSC XO 212.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf