Omron Automation & Safety A165L-AYA-12-2
A165L-AYA-12-2 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-AYA-12-2
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-AYA-12-2.pdf
Availability of A165L-AYA-12-2
QUANTITY
A165L-AYA-12-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-AYA-12-2
Internal Part NumberEIS-A165L-AYA-12-2
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorIncandescent, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-AYA-12-2
Related LinksA165L-A, A165L-AYA-12-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-AYA-12-2 Details Description
Related parts for A165L-AYA-12-2
RES SMD 499 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SCR DBL 2SCR 800V 95A ADD-A-PAK datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 22POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
INNER PANEL/SUPPORTS HMEP SERIES datasheet.pdf
RES 7K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS CABLE SKT datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 SKT PLUG datasheet.pdf
ONG 2 POS METL RTN L TRNS datasheet.pdf