Bourns Inc. 2300HT-181-V
2300HT-181-V picture photo
Mfg. Part Number
2300HT-181-V
Brief Description
FIXED IND 180UH 7.2A 55 MOHM TH
Datasheet Download
2300HT-181-V.pdf
Availability of 2300HT-181-V
QUANTITY
2300HT-181-V Order Process
Ship out your order
Specifications of 2300HT-181-V
Internal Part NumberEIS-2300HT-181-V
Material - CorePowdered Iron
Inductance180µH
Tolerance±15%
Current Rating7.2A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)55 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.280" Dia x 0.650" W (32.51mm x 16.51mm)
Height - Seated (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2300HT-181-V
Related Links2300HT, 2300HT-181-V Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2300HT-181-V Details Description
Related parts for 2300HT-181-V
CONN PLUG 6POS 94V-0 UNI-MATE datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.00V SC70-4 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 7.5MM datasheet.pdf