Omron Automation & Safety A165L-AYA-24-1
A165L-AYA-24-1 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-AYA-24-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-AYA-24-1.pdf
Availability of A165L-AYA-24-1
QUANTITY
A165L-AYA-24-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-AYA-24-1
Internal Part NumberEIS-A165L-AYA-24-1
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorIncandescent, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-AYA-24-1
Related LinksA165L-A, A165L-AYA-24-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-AYA-24-1 Details Description
Related parts for A165L-AYA-24-1
RES SMD 402 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 200NS 28EDIP datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
IC FPGA 171 I/O 208PQFP datasheet.pdf
IPD LMTSW 40-15MM NAMUR SCREW datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 16SOIC datasheet.pdf
MICRO 37C S 8" WHT FLOAT datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 10W datasheet.pdf