Omron Automation & Safety A165L-AYM-12-2
A165L-AYM-12-2 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-AYM-12-2
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-AYM-12-2.pdf
Availability of A165L-AYM-12-2
QUANTITY
A165L-AYM-12-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-AYM-12-2
Internal Part NumberEIS-A165L-AYM-12-2
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorIncandescent, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-AYM-12-2
Related LinksA165L-A, A165L-AYM-12-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-AYM-12-2 Details Description
Related parts for A165L-AYM-12-2
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONN MAGJACK 4PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
IC CPLD 1056MC 6.72NS 144TQFP datasheet.pdf
CAP CER 110PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
BKWY HEADER 30 SAU 6POS datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN CAP FOR 3S-3B RCPT datasheet.pdf
RES 5K OHM .3W .001% RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15K OHM 1% 5W datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD80 datasheet.pdf