Recom Power R0.25S12-0515/HP-R
R0.25S12-0515/HP-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S12-0515/HP-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 15V OUT
Datasheet Download
R0.25S12-0515/HP-R.pdf
Availability of R0.25S12-0515/HP-R
QUANTITY
R0.25S12-0515/HP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S12-0515/HP-R
Internal Part NumberEIS-R0.25S12-0515/HP-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S12-0515/HP-R
Related LinksR0.25S12-, R0.25S12-0515/HP-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S12-0515/HP-R Details Description
Related parts for R0.25S12-0515/HP-R
CONN HEADER .100 SINGL STR 21POS datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 64-TAP 10K 24-SOIC datasheet.pdf
IC DC/DC UMODULE 6A 104-LGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 20MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 120K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
STEEL INNER PANEL datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW DO7 datasheet.pdf