Omron Automation & Safety A165L-JAM-24D-1
A165L-JAM-24D-1 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-JAM-24D-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-JAM-24D-1.pdf
Availability of A165L-JAM-24D-1
QUANTITY
A165L-JAM-24D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-JAM-24D-1
Internal Part NumberEIS-A165L-JAM-24D-1
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-JAM-24D-1
Related LinksA165L-J, A165L-JAM-24D-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-JAM-24D-1 Details Description
Related parts for A165L-JAM-24D-1
SSR OCMOS FET 400MA NO 4-SOP datasheet.pdf
PANEL SIDE 42X32X0.8" BE/GY 1/PR datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
DEVELOPMENT KIT SI4731 datasheet.pdf
IC SWITCH PWR HISIDE TO252-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 6 PWR 16SGL 2.36MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.051UF RADIAL datasheet.pdf