EPCOS (TDK) B43508C2108M2
B43508C2108M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43508C2108M2
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43508C2108M2.pdf
Availability of B43508C2108M2
QUANTITY
B43508C2108M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508C2108M2
Internal Part NumberEIS-B43508C2108M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.77A
Impedance160 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508C2108M2
Related LinksB43508, B43508C2108M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508C2108M2 Details Description
Related parts for B43508C2108M2
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSEHOLDER CAP 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 1825 datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
GUIDE-PIN (F) datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEADER 0.100 26 POSITIONS SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 61MA 15 OHM SMD datasheet.pdf
RES 6.8M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf