Omron Automation & Safety A165L-JGA-24D-1
A165L-JGA-24D-1 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-JGA-24D-1
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-JGA-24D-1.pdf
Availability of A165L-JGA-24D-1
QUANTITY
A165L-JGA-24D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-JGA-24D-1
Internal Part NumberEIS-A165L-JGA-24D-1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-JGA-24D-1
Related LinksA165L-J, A165L-JGA-24D-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-JGA-24D-1 Details Description
Related parts for A165L-JGA-24D-1
CONN HEADER .100 DUAL STR 54POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 5VOUT SIP DL datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SC70 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf