Omron Automation & Safety A165L-JGM-12-2
A165L-JGM-12-2 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-JGM-12-2
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-JGM-12-2.pdf
Availability of A165L-JGM-12-2
QUANTITY
A165L-JGM-12-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-JGM-12-2
Internal Part NumberEIS-A165L-JGM-12-2
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorIncandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-JGM-12-2
Related LinksA165L-J, A165L-JGM-12-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-JGM-12-2 Details Description
Related parts for A165L-JGM-12-2
FIXED IND 560UH 540MA 860 MOHM datasheet.pdf
SW ROTARY DIP HEX ORN RT ANGLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
SPEAKER 8OHM 1W 88DB 57MM datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 5% 1/4W MELF datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY OS 900W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf