Omron Automation & Safety A165L-JGM-24D-1
A165L-JGM-24D-1 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-JGM-24D-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-JGM-24D-1.pdf
Availability of A165L-JGM-24D-1
QUANTITY
A165L-JGM-24D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-JGM-24D-1
Internal Part NumberEIS-A165L-JGM-24D-1
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-JGM-24D-1
Related LinksA165L-J, A165L-JGM-24D-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-JGM-24D-1 Details Description
Related parts for A165L-JGM-24D-1
CONN RECPT PIN.015-.025"DIA 124" datasheet.pdf
CONTACT SKT SOLDER 12-14AWG GOLD datasheet.pdf
OSC XO 80.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
HNDLMP PL-13 230V50HZ 50'W/SWTCH datasheet.pdf
4 SLOT DC INPUT SHELF datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
KJB 21C 21#16 PIN RECP datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 120A datasheet.pdf