Omron Automation & Safety A165L-JRA-12D-2
A165L-JRA-12D-2 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-JRA-12D-2
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-JRA-12D-2.pdf
Availability of A165L-JRA-12D-2
QUANTITY
A165L-JRA-12D-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-JRA-12D-2
Internal Part NumberEIS-A165L-JRA-12D-2
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-JRA-12D-2
Related LinksA165L-J, A165L-JRA-12D-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-JRA-12D-2 Details Description
Related parts for A165L-JRA-12D-2
IC OPAMP JFET 1MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2K OHM 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
ANT YAGI 3ELEM 896-970MHZ GOLD datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 9.6MHZ CMOS SMD datasheet.pdf