Omron Automation & Safety A165L-JRM-12-2
A165L-JRM-12-2 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-JRM-12-2
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-JRM-12-2.pdf
Availability of A165L-JRM-12-2
QUANTITY
A165L-JRM-12-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-JRM-12-2
Internal Part NumberEIS-A165L-JRM-12-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-JRM-12-2
Related LinksA165L-J, A165L-JRM-12-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-JRM-12-2 Details Description
Related parts for A165L-JRM-12-2
RES SMD 620 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 22MM datasheet.pdf
YOKE EFD 15 X 8 X 5 datasheet.pdf
CABLE 16POS .100 JUMPER 3.5 INCH datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TXRX RF SIGFOX 868MHZ 32VQFN datasheet.pdf