Omron Automation & Safety A165L-JRM-24D-2
A165L-JRM-24D-2 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-JRM-24D-2
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-JRM-24D-2.pdf
Availability of A165L-JRM-24D-2
QUANTITY
A165L-JRM-24D-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-JRM-24D-2
Internal Part NumberEIS-A165L-JRM-24D-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbuttons Selector Switches and Pilot Lights
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-JRM-24D-2
Related LinksA165L-J, A165L-JRM-24D-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-JRM-24D-2 Details Description
Related parts for A165L-JRM-24D-2
TRANS PNP 40V 1A TO-92 datasheet.pdf
MINITEK 2MM CTW HOUSG SR WO CKEY datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IC MONOLITHIC SENSOR POS 16TSSOP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
AM60000K316 COUPLING datasheet.pdf
KAMM datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf