Omron Automation & Safety A165L-JWA-12-1
A165L-JWA-12-1 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-JWA-12-1
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-JWA-12-1.pdf
Availability of A165L-JWA-12-1
QUANTITY
A165L-JWA-12-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-JWA-12-1
Internal Part NumberEIS-A165L-JWA-12-1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorIncandescent, White
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-JWA-12-1
Related LinksA165L-J, A165L-JWA-12-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-JWA-12-1 Details Description
Related parts for A165L-JWA-12-1
CAP CER 6.8PF 50V C0G 0201 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW SC75 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,BLK,ENHCD,C5 datasheet.pdf
CONN COVER FOR 9159 SERIES RCPT datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LABEL THERMAL TRANSFER datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf