Omron Automation & Safety A165L-JWM-24DG-1
A165L-JWM-24DG-1 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-JWM-24DG-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-JWM-24DG-1.pdf
Availability of A165L-JWM-24DG-1
QUANTITY
A165L-JWM-24DG-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-JWM-24DG-1
Internal Part NumberEIS-A165L-JWM-24DG-1
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-JWM-24DG-1
Related LinksA165L-JW, A165L-JWM-24DG-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-JWM-24DG-1 Details Description
Related parts for A165L-JWM-24DG-1
CONN EDGECARD 160PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf