Renesas Electronics America BCR10FM-14LJ#BB0
BCR10FM-14LJ#BB0 picture photo
Mfg. Part Number
BCR10FM-14LJ#BB0
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 800V 10A TO220FP
Datasheet Download
BCR10FM-14LJ#BB0.pdf
Availability of BCR10FM-14LJ#BB0
QUANTITY
BCR10FM-14LJ#BB0 Order Process
Ship out your order
Specifications of BCR10FM-14LJ#BB0
Internal Part NumberEIS-BCR10FM-14LJ#BB0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)100A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)30mA
Current - Hold (Ih) (Max)-
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220FP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BCR10FM-14LJ#BB0
Related LinksBCR10FM-, BCR10FM-14LJ#BB0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
BCR10FM-14LJ#BB0 Details Description
Related parts for BCR10FM-14LJ#BB0
TRIAC ALTERNISTOR 400V 16A TO220 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1.4A SYNC 12DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
HT STACKABLE MINI PV datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 10V SC70 datasheet.pdf
IC LIU SH E1 16CH 289STBGA datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 10pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.25W SOT563 datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf