Omron Automation & Safety A165L-JYA-24-2
A165L-JYA-24-2 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-JYA-24-2
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-JYA-24-2.pdf
Availability of A165L-JYA-24-2
QUANTITY
A165L-JYA-24-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-JYA-24-2
Internal Part NumberEIS-A165L-JYA-24-2
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorIncandescent, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-JYA-24-2
Related LinksA165L-J, A165L-JYA-24-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-JYA-24-2 Details Description
Related parts for A165L-JYA-24-2
CONVERTER AC-DC 15V 1.0A 15 WATT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18DIP datasheet.pdf
DEV EMULATOR PCB ADAPTOR 100-QFP datasheet.pdf
IC DRIVER HI/LO SIDE 200V 8-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 6COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 40POS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf