Omron Automation & Safety A165L-TAM-24D-1
A165L-TAM-24D-1 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-TAM-24D-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-TAM-24D-1.pdf
Availability of A165L-TAM-24D-1
QUANTITY
A165L-TAM-24D-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-TAM-24D-1
Internal Part NumberEIS-A165L-TAM-24D-1
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-TAM-24D-1
Related LinksA165L-T, A165L-TAM-24D-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-TAM-24D-1 Details Description
Related parts for A165L-TAM-24D-1
RES SMD 88.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
2 X 12 CONNECTOR SUB-ASSEMBLY datasheet.pdf
REG SW 5VIN 20A PROG HORZ SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK BKWY 5POS datasheet.pdf
28 CKT TDP PLUG CABLE KIT datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO247AC datasheet.pdf