Omron Automation & Safety A165L-TGM-12-1
A165L-TGM-12-1 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-TGM-12-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-TGM-12-1.pdf
Availability of A165L-TGM-12-1
QUANTITY
A165L-TGM-12-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-TGM-12-1
Internal Part NumberEIS-A165L-TGM-12-1
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorIncandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-TGM-12-1
Related LinksA165L-T, A165L-TGM-12-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-TGM-12-1 Details Description
Related parts for A165L-TGM-12-1
RES SMD 1.24K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
BUZZER 2.048KHZ 1-30V 85DB PCB datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 10A 32VDC datasheet.pdf
POLYSWITCH 0.30A RESET FUSE SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 161POS GOLD datasheet.pdf