Omron Automation & Safety A165L-TGM-12D-2
A165L-TGM-12D-2 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-TGM-12D-2
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-TGM-12D-2.pdf
Availability of A165L-TGM-12D-2
QUANTITY
A165L-TGM-12D-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-TGM-12D-2
Internal Part NumberEIS-A165L-TGM-12D-2
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-TGM-12D-2
Related LinksA165L-T, A165L-TGM-12D-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-TGM-12D-2 Details Description
Related parts for A165L-TGM-12D-2
IC REG MULTI CONFIG 5V 5A TO263 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 61MA 12 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .4MM 60POS datasheet.pdf
FIXED IND 22MH 73MA 70 OHM TH datasheet.pdf
CONN SPADE FLNG 16-22AWG #2 datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC SMBJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
TERMINAL END PLATE 2MM GREEN datasheet.pdf
CAP 4.7 UF 20% 25 V datasheet.pdf