Omron Automation & Safety A165L-TRM-24-1
A165L-TRM-24-1 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-TRM-24-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-TRM-24-1.pdf
Availability of A165L-TRM-24-1
QUANTITY
A165L-TRM-24-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-TRM-24-1
Internal Part NumberEIS-A165L-TRM-24-1
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-TRM-24-1
Related LinksA165L-T, A165L-TRM-24-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-TRM-24-1 Details Description
Related parts for A165L-TRM-24-1
PILOT LIGHT 12V INCAND SQR BLUE datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 14-18AWG TIN datasheet.pdf
BAIL TIE DOWN UNIVERSAL datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
025 IDC PLUG ASSY 20P datasheet.pdf
CBL RIBN 40COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
3MM QUAD LVL YG RG YG YG datasheet.pdf