Omron Automation & Safety A165L-TWM-24-2
A165L-TWM-24-2 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-TWM-24-2
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-TWM-24-2.pdf
Availability of A165L-TWM-24-2
QUANTITY
A165L-TWM-24-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-TWM-24-2
Internal Part NumberEIS-A165L-TWM-24-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorIncandescent, White
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-TWM-24-2
Related LinksA165L-T, A165L-TWM-24-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-TWM-24-2 Details Description
Related parts for A165L-TWM-24-2
RES 10.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 350mA Automotive 16-TQFN (5x5) datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3.6"L X 2.25"W datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 470OHM 135DEG0402 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.92KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
URETHANE ADHESIVE 1.7 FL OZ datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf